neděle 24. července 2016

Krišnavědomá teorie

Mám příběh svého duchovního učitele, Jayadvaity Svámího. On mívá dobré názvy seminářů, a tak přišel i s titulem: Naděje a hrůzy života hospodáře. Dokonce ještě před seminářem probíhala bouřlivá diskuze a lidé říkali všechny ty věci: "Naděje a hrůzy života hospodáře - co on o tom ví? Nikdy nebyl ženatý. Proč nemluví o nadějích a hrůzách sanjásu!" Šířily se tam všechny druhy komentářů, takže to byl dobrý název, když se do toho lidé dali ještě než ten seminář vůbec začal.

Měl jsem tam jít na to první shromáždění, ale uvízl jsem v dopravní zácpě, takže jsem přijel pozdě a nestihl jsem ho. Přijel jsem, když zrovna lidé vycházeli z místnosti. Byl tam ještě někdo další, kdo to také propásl, a ten se ptal jiného oddaného: "Tak jaké to bylo?"

A ten oddaný řekl: "Ó, celé to bylo teoretické, jen citace z písem!" Říkal jsem si, jak úžasný výrok tohle byl. Doopravdy, protože pokud jsou citace z písem jen teoretické, znamená to, že nenásledujete písmo! Myslím tím, že když žijete podle písem, už to není teoretické. Pak se to realizuje a stává se to velmi důležitým... Tak jednoduché to je!

Šikšáštaka seminář: verše 1 a 2, část 1, říjen 2014, Mayapur, Indie

Původní text v angličtině zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat