úterý 19. července 2016

Jste volní!

Život za životem přidáváme více stavebních kamenů karmy a více a více přikládáme do naší hmotné identity, tohoto hmotného osudu, který nás hluboko sváže do tolika složitostí. Takže pak je pro nás všechno obtížné. "Opravdu musím ráno brzo vstávat? Oh! Jen otevřít oči! Ach! Hnout prstem! Oh, musím PRACOVAT? Všechny tyhle věci a tak málo dovolené! Musím si tím vším projít?"

Ano, musíme, protože je to součástí našeho karmického trestu odnětí svobody, který zažíváme v hmotném světě. Védský úhel pohledu je, že hmotný svět je jako vězení, pevnost, kde jsme v zajetí proti své vůli.

Šríla Prabhupáda však popisuje zajímavý jev. Říká, že je pták, který byl dlouhou dobu držen v kleci a jednoho dne donesete klec na otevřené pole, otevřete její dvířka a řeknete ptákovi: "Jsi volný!" Pták tedy chvíli krouží po obloze a v pár kruzích si užívá svobodu jen proto, aby pak letěl zpátky rovnou do klece. Dvířka jsou stále otevřená, ale pták se vrátí zpátky do klece, protože je to pohodlné. Má tam všechno - víte, co myslím... Váš salátový list a ostatní věci, které jako pták dostáváte, vaše semínka a všechno ostatní je v té kleci. Tak se dobrovolně vracíme zpátky do našeho vězení...

Nedělní přednáška, 3. dubna 2016, Durban, JAR

Původní text v angličtině zde

Žádné komentáře:

Okomentovat