čtvrtek 12. dubna 2018

Chcete být zvířetem?

Lidská životní podoba se velmi liší od té zvířecí. V lidské životní formě máme zodpovědnost. Zvíře nemá karmu, ať dělá cokoli - je oproštěno od karmy! Chcete život bez karmy bez jakýchkoli omezení a s možností dělat cokoli? Není problém, tady je ocas a čumák, se kterými to můžete mít; staňte se zvířetem! Vše, co dostáváte jako zvíře, je vaše stará karma z předchozích životů a nevytváříte si žádnou novou karmu. No není úžasné být zvířetem? Ne tak úplně, protože se nikam neposouváte.
Můžete říct, "Ach, to udělám. K tomu se upíšu. Zvolím si v příštím životě zvířecí zrození. Kde to mám podepsat, abych byl bez karmy? Páni!" Ale na co můžete zapomenout je, že když přijde ta předchozí karma, přijde s ní štěstí a neštěstí, takže to není dobré.
Další věc je, že se nikam nedostanete a neuděláte žádný pokrok. Jste tady zaseknutí v hmotném světě, spoutáni pohlavním životem. Jak dlouho jsme tady zavření v tomto vězení, kde je mřížemi pohlavní život? Ty mříže nás drží zde ve vězení hmotného těla. Neměli bychom si myslet, že toto tělo je pro požitek. Je to ve skutečnosti vězeňská cela. Někdo může mít velkou celu, zatímco někdo má malou celu, někdo může mít krásnou celu, zatímco někdo má celu ošklivou. Ale která je dobrá? Můžeme se na sebe dívat a přemýšlet, "Ta vypadá mnohem lépe. Chci mít to, co mají oni." Můžeme se na ostatní dívat se závistí, ale není důvod cítit závist, protože všichni vlastně trpí v různých celách tohoto vězení.
Když byl můj duchovní učitel v New Yorku, přistoupil k němu policista a zeptal se ho, "Čeho se vy mniši musíte vzdát?" Můj duchovní mistr odpověděl: "Utrpení!" Policista řekl, "No, to dává smysl." Protože ve městě jako je New York můžeme vidět všechny vrstvy společnosti. Máme dobrý přehled druhů smyslového požitku, které jsou dostupné, a jejich výsledků. Ale jelikož konečným výsledkem není štěstí, dobrovolně přijímáme v našem životě omezení. 
(Kadamba Kánana Svámí, 25. ledna 2018, Rádhadéš, Belgie, Šrímad Bhágavatam 8.12.23-24)

Odkaz na přepis v angličtině je zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat